14. října 2008 – Vláda dnes na svém mimořádném zasedání schválila v reakci na krizi finančních trhů zvýšení garancí za vklady v tuzemských bankách. Podle novely by klienti měli mít pojištěno 100 procent svých vkladů do maximálního limitu 50.000 eur (asi 1,24 milionu Kč). Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Cílem normy je posílit důvěru vkladatelů ve zdraví tuzemských bank. Změnu zákona nyní posoudí Poslanecká sněmovna a vláda požaduje, aby normu projednali poslanci ve zkráceném řízení. „Jsme po Irsku druhou zemí, která schvaluje takovou legislativní změnu. Ostatní země se zatím dopustily jen politických prohlášení,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle navrhovaného znění zákona o bankách by bylo z Fondu pojištění vkladů kryto 97 procent objemu uložených peněz všech drobných klientů. V současné době jsou bankovní vklady kryty z 90 procent do výše 25.000 eur (asi 620.000 korun). V ČR jsou pojištěny vklady fyzických i právnických osob.

Vládní i bankovní představitelé ujišťují, že banky v tuzemsku jsou ve velmi dobré finanční kondici a celé odvětví je stabilní a bez problémů. Ministr financí Miroslav Kalousek i proto opakovaně odmítá státní záruky za všechny bankovní vklady, což již zavádějí také sousední země Německo, Rakousko a Slovensko.

I podle dnešního vyjádření České bankovní asociace jsou české banky zdravé a zvýšení limitu pojištění vkladů je spíše psychologickým opatřením ve vztahu ke klientům. „Česká bankovní asociace (ČBA) chápe s porozuměním rozhodnutí vlády… Český bankovní sektor je ve vynikajícím stavu a dopady finanční krize, projevující se především v USA a v některých dalších zemích, na něj mají pouze nepřímý vliv. Jeho stabilitu ani likviditu tyto vlivy nemohou ohrozit,“ uvedla dnes ČBA v tiskovém prohlášení.

Neomezené záruky naopak navrhuje opoziční ČSSD. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý navrhne ve sněmovně zvýšení garancí za bankovní vklady na čtyři miliony korun.

Zvýšení záruk za bankovní vklady již schválili 7. října ministři financí EU, a to na 50.000 eur s tím, že některé státy chtějí garantovat vklady až do výše 100.000 eur (2,5 milionu korun). Dosud byla minimální výše záruky 20.000 eur.

Některé banky působící v Česku již ručí svým klientům za mnohem vyšší částky, což ovšem souvisí s tím, že podléhají regulaci v jiných evropských zemích. Například díky vyšším zárukám v Nizozemsku mají větší záruky za vklady i klienti ING Bank. Nizozemsko totiž po Irsku zvýšilo minulý týden záruky za vklady až na úroveň 100.000 eur (2,4 milionu korun). Vyšší záruky za vklady tak mají i klienti tuzemské Citibank, která má sídlo v Irsku. Pobočka britské HSBC v Praze pak zvýšila pojištění vkladů na 100 procent z 50.000 britských liber (asi 1,56 milionu korun).

Některé pobočky zahraničních bank pak budou možná garantovat i vklady neomezeně. Mohlo by se to například týkat klientů Commerzbank, protože německá vláda chce zavést neomezené ručení za vklady obyvatel. V současnosti je Commerzbank i připojištěna ve Fondu zajištění vkladů Spolkového svazu německých bank, který zaručuje vklady až do výše 3,8 miliardy eur.