Farma Buk u Jindřichova Hradce

Naši farmu jsme založili v roce 2009. Chováme zde 6 zeber Chapmanových, 2 zebry Bezhřívé a 4 chovné páry a celkem 14 jedinců Surikat.

Výstava Afrika v Srdci

„Afrika je nemoc, které určité typy lidí propadnou.“, řekl před patnácti lety v jednom rozhovoru fotograf Václav Šilha. My jsme takovéto lidi s ARIKOU V SRDCI, shromáždili v Muzeu fotografie na jedné společné výstavě, aby se s Vámi podělili o svou lásku.

Těžištěm tohoto rozsáhlého výstavního projektu jsou fotografie ze sbírek Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových mapující osm Afrických výprav Josefa Vágnera v letech 1967 – 76. Účelem těchto expedic byl odchyt téměř 2000 ks zvířat pro zoologickou zahradu (Safari) ve Dvoře Králové nad Labem i pro jiné zoologické zahrady a jejich transport do tehdejšího Československa. Kromě odchytu strávil i stovky hodin pozorováním, etologickými studiemi, pořídil tisíce fotografií a velké množství filmů z africké divočiny. ZOO ve Dvoře Králové se mělo stát jakousi genobankou vzácných afrických zvířat. Že to byla myšlenka správná, ukazuje současnost, kdy se mnoho druhů i z královedvorského chovu vrací zpět do Africké divočiny, tam, kde je to možné a tam, kde je to třeba. Mnohá zvířata, která uvidíte na vystavených dobových fotografiích dnes již v Africe mimo vyhrazené rezervace nepotkáte.

U zrodu tohoto výstavního projektu stál Ing. Oldřich Máca, který zde prezentuje svou jedinečnou sbírku afrických masek dokumentujících tradiční kulturu mnoha původních domorodých kmenů.

Výstava bude zahájena vernisáží a besedou ve čtvrtek 31. 3. v 17 hod. a potrvá do 31. 8. 2022. Bude doprovázena mnoha kulturně vzdělávacími programy, besedami, přednáškami a komentovanými prohlídkami. Na téma afrických zvířat bude vyhlášena i soutěž pro dětské fotografy, zakončená výstavou a oceněním nejlepších záběrů.