Podnikatelky při pobírání peněžité pomoci v mateřství nemusí přerušovat podnikání. Živnost však nesmí vykonávat osobně.

Pokud osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) pobírá PPM z nemocenského pojištění z titulu OSVČ, nemůže po dobu vyplácení této dávky osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. OSVČ samostatnou výdělečnou činnost přerušovat nebo ukončovat v době pobírání PPM nemusí v případě, že podnikání, živnost či řemeslo (přesněji řečeno samostatná výdělečná činnost) je vykonáváno prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracujících osob této OSVČ. V praxi tedy platí, že nevykonává-li OSVČ samostatnou výdělečnou činnost osobně, ale například chod prodejny zajišťují pouze prodavačky apod., výplata PPM náleží.

V situaci, kdy osobní výkon této činnosti trvá, výplata PPM z nemocenského pojištění OSVČ nenáleží a OSSZ při zjištění této skutečnosti její výplatu pozastaví či ukončí.

Při pobírání PPM je možné vykonávat výdělečnou činnost, pokud jde o jinou činnost (není tím myšlen výkon samostatné výdělečné činnosti, neboť OSVČ vykonává pouze jednu činnost, i když se jedná o více druhů samostatné výdělečné činnosti, např. výkon daňového poradce a výkon advokáta apod.), např. zaměstnání, než ze kterého se PPM vyplácí. Je-li PPM vyplácena ze zaměstnání (přesně řečeno z nemocenského pojištění zaměstnanců), je možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost (podnikat). V případě čerpání PPM z titulu zaměstnance tedy není nutno přerušovat podnikání.

Peněžitá pomoc v mateřství (lidově „mateřská“) je dávkou nemocenského pojištění. Náleží zpravidla zaměstnancům po dobu 28 týdnů (v některých specifických případech jako je narození vícerčat 37 týdnů) a vyplácí ji OSSZ. Nárok na ní má i OSVČ, pokud si dobrovolně platí nemocenské pojištění OSVČ a splní dané podmínky. K 30. 6. 2014

Na výplatu PPM většinou navazuje výplata rodičovského příspěvku, který je dávkou státní sociální podpory a je vyplácen Úřadem práce ČR.

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení